Bezpieczny laptop – Jak zabezpieczyć swojego laptopa?

Wielu z nas korzysta z laptopa każdego dnia. Komputery stacjonarne choć nadal bardzo ważne ustępują coraz częściej miejsca sprzętom mobilnym. Obecnie laptopy dorównują wydajnością najmocniejszym komputerom stacjonarnym, a do tego można uruchomić je w dowolnym miejscu. To właśnie sprawia, że każdy laptop jest narażony na ataki z nieznanych sieci, uszkodzenia mechaniczne w czasie pracy w terenie czy najzwyczajniej w świecie na kradzież.

Konto chronione hasłem

Podstawową zasadą korzystania z laptopa jest założenie hasła na konto użytkownika. Hasło powinno być skonstruowane w taki sposób, aby było wystarczająco łatwe do zapamiętania, lecz odpowiednio trudne do odgadnięcia. Dobrym zwyczajem jest mieszanie dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Przykłady dobrych haseł, które łatwo zapamiętać, a jednocześnie są bardzo trudne do odgadnięcia to:

mAr5hMAll0w6#6

$afeAnd$oud42069

Wygaszacz ekranu z hasłem

Kolejnym istotnym elementem jest ustawienie automatycznego wygaszacza ekranu, który po wybudzeniu będzie prosił o podanie hasła. Pozwoli to na bezpieczne oddalenie się od komputera, a po wyznaczonym czasie (np. 2 minuty czy 5 minut) automatyczne wygaszenie ekranu. Jeśli do komputera podejdzie ktoś niepowołany i będzie próbował odblokować komputer odbije się od ekranu logowania.

Szyfrowanie danych na dysku

Bardzo ważnym aspektem jest ochrona danych na dysku. Bardzo często zgromadzone na dysku laptopa dane są warte kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset razy więcej, niż sam sprzęt. W celu uniknięcia próby przełożenia dysku do innego komputera i przekopiowania danych ważne jest stosowanie zabezpieczenia szyfrującego dane. Korzystając z tej funkcji mamy pewność, że żadne informacje na nasz temat nie dostaną się w niepowołane ręce.

Lokalizowanie sprzętu

Pracując z laptopem poza domem warto zabezpieczyć się w odpowiednią usługę lokalizacyjną, na wypadek kradzieży sprzętu. Obecnie na rynku dostępne są aplikacje lokalizujące urządzenie, karty wsuwane w slot PCMCIA oraz małe urządzenia lokalizacyjne wykorzystujące kartę SIM, które można ukryć wewnątrz obudowy laptopa. Urządzenie takie potrafi działać na zasilaniu bateryjnym nawet do 30 dni, więc szanse na odzyskanie sprzętu mocno się powiększają.

Oprogramowanie antywirusowe

Każdy laptop powinien być zabezpieczony przed potencjalnie szkodliwym oprogramowaniem. Zadbaj o program antywirusowy oraz oprogramowanie zwalczające Malware. Korzystając z systemu Linux możesz czuć się bezpieczniej, niż użytkownicy systemów komercyjnych, jednak dodatkowa doza bezpieczeństwa (np. skaner załączników poczty email) nigdy nie zaszkodzi. Przede wszystkim korzystaj z sieci rozsądnie – nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł i uważaj na dane pobierane z “nie do końca legalnych” źródeł.

Korzystanie z VPN

Anonimowość w sieci pozwala na unikniecie potencjalnego trackingu (namierzania) za pomocą usług lokalizacyjnych, adresów IP czy serwerów CDN. Łączenie się z siecią poprzez serwery VPN pozwala na zwiększenie stopnia anonimowości. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na to, że obecnie wiele serwisów nie anonimizuje użytkownika, przesyłając dalej wiele danych dotyczących lokalizacji czy macierzystego adresu IP. Wybierając serwis VPN poczytaj dokładnie opinie o potencjalnym oprogramowaniu.

Backupowanie danych

Niezależnie od tego, czy pracujesz z danymi w chmurze czy lokalnie na dysku laptopa zawsze dbaj o zabezpieczenie danych. Najpopularniejsza obecnie metoda dbania o backup danych to tzw. metoda 3 – 2 – 1: trzy kopie danych, dwa różne nośniki, jedna kopia poza miejscem przechowywania laptopa. Warto także ustalić harmonogram wykonywania backupów i mocno się go trzymać.

Aktualizowanie oprogramowania

Aspekt, o którym zapomina wiele osób, to dbanie o aktualność oprogramowania. “Denerwujące powiadomienia”, które informują o pojawieniu się aktualizacji są w istocie bardzo ważne. Nieaktualne oprogramowanie może przyczynić się do zmniejszenia wydajności laptopa, a także może zostawić tylne furtki dla potencjalnych ataków mających na celu kradzież danych. Dlatego właśnie zawsze na bieżąco aktualizuj system, oprogramowanie oraz sterowniki urządzeń.

Zabezpieczenie laptopa pokrowcem / etui

Laptop jest urządzeniem mobilnym, a co za tym idzie potencjalnie podatnym na uderzenia i upadki. Transportując laptopa zabezpieczaj go odpowiednim pokrowcem lub przenoś go w plecaku. Samą obudowę do pracy na co dzień można zabezpieczyć folią redukującą skutki uderzeń i zadrapań. Dobierając folię zwróć uwagę na możliwości odprowadzania ciepła, gdyż nieodpowiednio dobrana folia może powodować przegrzewanie się podzespołów.

Korzystanie z filtra polaryzacyjnego

Jeśli lubisz pracować “na mieście” siadając w kawiarniach czy restauracjach warto pomyśleć o zakupie folii polaryzacyjnej. Sprawia ona, że osoby stojące obok nas widzą biały ekran, dzięki czemu unikamy potencjalnego zerkania nad czym pracujemy. Obraz wyświetlany jest jedynie na wprost ekranu, czyli tylko dla oczu osoby pracujacej przy laptopie.

Zabezpieczenie laptopa linką Kensington Lock

Ostatnim, choć wcale nie mniej ważnym sposobem zabezpieczenia laptopa jest linka Kensington Lock. Na początku należy spojrzeć, czy Twój laptop ma odpowiedni slot do wpinania linki – jeśli tak, to możliwe jest dokupienie zabezpieczenia, które z jednej strony wpinamy do laptopa a z drugiej zapinamy na przykład do nogi stolika przy którym pracujemy. W chwili, gdy ktoś chwyci laptopa próbując z nim uciec linka wyrwie urządzenie z ręki złodzieja.

 

Zabezpieczając laptopa musisz spróbować wejść w głowę potencjalnego “atakującego”. Nie ważne, czy chce fizycznie przejąć Twój sprzęt, czy poprzez oprogramowanie wykraść dane o Tobie i Twojej lokalizacji, należy próbować zablokować każdą potencjalną furtkę. Dzięki powyższym zabezpieczeniom będziesz pracował na laptopie z większym spokojem, co przełoży się na większe skupienie nad opracowywanym tematem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *