10 thoughts on “Arch na co dzień #6 – Korzystanie z pakietów AUR

  1. Ta potencjalna destabilizacja systemu brzmi odpychająco. Czytając wpisy na tmat Archa odnoszę wrażenie, że jest to system mało przyjazny. Problemy z instalacją drukarki, pod górę z instalacją pakietów, do tego opcja uszkodzenia systemu.
    Raczej korzystanie z takiego systemu na co dzień nie należy do przyjemności 😛

    1. Cóż, takie niestety są realia korzystania z Archa – trzeba mieć ogrom wiedzy, wiedzieć co jest bezpieczne i mieć swoje środowisko testowe. Jeśli użytkownik szuka stabilnego, pewnego systemu zostałbym przy np. Linux Mint, a jeśli koniecznie chce mieć system oparty o Archa to poszedłbym w Manjaro. Też go testowałem i jest znacznie bardziej przyjazny, praktycznie gotowy do pracy „out-of-the-box”. Sam siedzę na Archu trzeci tydzień i trafiłem na co najmniej trzy niedogodności, które zajęły mi kilka ładnych godzin aby je rozwiązać. Zdecydowanie nadrabia za to stabilnością (jeśli nie kombinuje się z pakietami AUR) i wydajnością – w CS2 mam ponad 300 fps, na Pop!_OS wyciągam max 220-240, różnica jest mocno odczuwalna.

      1. Jeśli już to endeavour os. W życiu nie Manjaro aby poznać Arch. Manjsro nie jest zły, ale to nie arch

        1. No tak, to racja. Manjaro jedynie czerpie z jądra Arch, ale ma tyle zmian, że ciężko nazwać go Archo-pochodnym. W EndeavourOS można bez problemu korzystać z pacmana i AUR’ów.

  2. Zastanawia mnie jak wygląda różnica działania starszego laptopa na przykładowo Mincie, a Archu. Czy działanie systemu, włączanie aplikacji, przebiega szybciej?

    Arch wydaje się nie tylko skomplikowany, ale i momentami toporny 😛

    1. W sumie nie testowałem tego jeszcze, ale mam takie plany. W sieci można znaleźć testy na starszych Toshibach – porównania Win7, Win10, Ubuntu, Arch. Testy włączania i wyłączania laptopa, uruchamiania aplikacji i rozpakowywania archiwów wygrywa przeważnie Arch. No cóż, wychodzi na to, że muszę sprawdzić to osobiście 😉

    2. Co do skomplikowania i toporności – Arch to typowe DIY – zrób to sam. Dostajesz porządny fundament i od Ciebie zależy co na nim wybudujesz. Jak poprosisz o zbudowanie domu w całości przez murarza, to będą mocne ściany, ale elektryka, hydraulika i inne będą cierpiały. Jak zbuduje go dla Ciebie elektryk, to będziesz mógł obsłużyć maszyny przemysłowe na przydomowej rozdzielni, ale ściany Ci się zawalą i tak dalej. W Archu jest podobnie – można znać świetnie środowisko i mieć pięknie przygotowany terminal ze wszystkimi możliwymi programami obsługiwanymi z CLI, ale ktoś nie będzie znał zasad konfiguracji sieci i np. nie uruchomi nawet karty WiFi w laptopie. Taki to urok Archa…

  3. Jestem ciekawy takiego porównania 🙂 Zwłaszcza pojedynek z Gentoo byłby niezwykle interesujący 😛
    Tak jak mówisz liczyłaby się szybkość uruchamiania aplikacji, rozpakowywania archiwów, płynność poruszania się po systemie.

    Zwycięstwo Archa w pojedynku z Ubuntu, czy Windowsem, zaskoczeniem nie jest 😛

    Testowałeś może współczesne wersje linuksów na staro jedno rdzeniowych procesorach, typu Pentium4? 🙂
    To byłoby coś, gdyby można było normalnie na 20 letnich komputerach płynnie korzystać ze współczesnego systemu.

    Co do Archa, spróbuję, bo na pewno choć nie jest w pełni zautomatyzowany i bywa trudny vide pad z X360, czy ustawienia drukarki, to może być dobrym systemem na co dzień. O ile się przesadnie w nim nie grzebie i korzysta ze sprawdzonych pakietów 😛

    1. Próbowałem zainstalować na komputerze z Pentium 4, 512 MB RAM i grafiką GeForce 8800 Ubuntu 20, Mint 20 i niestety już przy odpalaniu instalatora kernel panic… Spróbowałem zainstalować Lubuntu, instalacja wieszała się w trakcie. Cofnąłem się do Ubuntu 16 – nadal kernel panic. Dopiero gdy znalazłem starą płytkę z Mandriva 2005 to udało mi się zainstalować i uruchomić komputer, ale przez brak repozytoriów system był bezużyteczny. Kiedyś wrócę jeszcze do testów, bo czytałem, że czysty Debian może zadziałać. A Archa mimo wszystko polecam, polubiłem się z nim, bo zmusza do myślenia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *