Instalacja Linux Mint krok po kroku

Instalacja systemu Linux Mint jest procesem prostym i przyjemnym. Dystrybucja jest oparta na Debianie, więc i sam proces instalacji jest bardzo podobny. Wystarczy przygotować nośnik instalacyjny, uruchomić komputer wskazując nośnik jako źródło, a następnie wyklikać wszystko w wygodnym kreatorze instalacji. Dla ułatwienia zadania zaprezentuję ten proces krok po kroku wskazując punkty, na które warto zwrócić uwagę.

Wybór dystrybucji

Jak mogłeś przeczytać w poprzednim artykule porównującym środowiska graficzne w systemie Linux Mint, twórcy udostępniają trzy wersje systemu. Każda z wersji posiada inne GUI, a do wyboru mamy Cinnamon, MATE oraz XFCE. Kiedy już zdecydujesz się na jedną z nich pobierz odpowiedni obraz ze strony projektu:

https://linuxmint.com/download.php

Pobrany plik powinien wyglądać jak jeden z przedstawionych poniżej.

Tworzenie nośnika

Jeśli wszystko poszło jak należy i masz już pobrany plik ISO jesteś prawie gotowy do rozpoczęcia instalacji. Konieczne będzie także przygotowanie nośnika USB do wgrania plików instalacyjnych. W zależności od tego jaki system masz do dyspozycji pod ręką skorzystaj z odpowiedniego narzędzia.

Windows

Tutaj polecam skorzystanie z narzędzia Rufus, które wykryje automatycznie podłączoną pamięć USB oraz typ wskazanego pliku ISO. W razie potrzeby program pobierze dodatkowe pliki z sieci i doda je automatycznie do plików instalacyjnych. Trzeba jedynie pamiętać o wskazaniu schematu partycjonowania zgodnego z posiadanym sprzętem.

Linux

W przypadku systemów Linux polecam narzędzie Etcher, które pozwoli bardzo łatwo wgrać obraz instalacyjny ISO na pamięć USB. Wystarczy wskazać plik ISO, docelowy dysk i kliknąć przycisk “Flash!”. Reszta zadzieje się dosłownie automatycznie.

Instalacja systemu

Gotowy nośnik USB podpinamy do komputera, na którym chcemy przeprowadzić instalację, a następnie ustawiamy opcje BIOS w taki sposób, aby komputer uruchomił się korzystając z pamięci USB. Tutaj wszystko zależy od marki i modelu płyty głównej, jaką posiadasz i jeśli nie wiesz jak to zrobić zerknij w instrukcję obsługi. Jeśli wszystko pójdzie jak należy powinieneś zobaczyć na ekranie menu startowe systemu Linux Mint.

 

 

Wybierz pierwszą opcję i wciśnij Enter na klawiaturze. System Linux Mint załaduje wszystkie niezbędne pliki i uruchomi się wyświetlając pulpit.

W lewym górnym rogu widoczna jest ikona “Install Linux Mint“. Kliknij na niej dwukrotnie lewym przyciskiem myszy. Uruchomi się kreator, pozwalający na przeprowadzenie instalacji. Wskaż w oknie preferowany język i kliknij przycisk “Naprzód“.

W kolejnym oknie instalator poprosi o wybranie właściwego układu klawiatury. Układ można wskazać ręcznie, lub wykryć automatycznie poprzez wciśnięcie przycisku “Wykryj układ klawiatury“. Po przetestowaniu poprawności wprowadzanych znaków należy kliknąć przycisk “Naprzód“.

Linux Mint posiada możliwość automatycznego zainstalowania wszystkich niezbędnych kodeków potrzebnych do prawidłowego działania multimediów na komputerze. Warto zaznaczyć opcję “Zainstaluj kodeki multimediów” aby uniknąć konieczności doinstalowywania ich w przyszłości. Po zaznaczeniu opcji kliknij przycisk “Naprzód“.

Następny etap jest bardzo ważny. Instalator poprosi o wybranie opcji konfiguracji dysku. Upewnij się, że nie masz na dysku żadnych ważnych danych (w razie konieczności zrób backup), zaznacz opcję “Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Linux Mint“, a następnie kliknij przycisk “Zainstaluj“.

W kolejnym kroku powinieneś zobaczyć pytanie instalatora, czy na pewno ma wprowadzić zmiany na dysku. Jeśli jesteś pewien, że nie utracisz żadnych ważnych danych kliknij przycisk “Naprzód“.

Następnie instalator poprosi o wskazanie właściwej dla Twojej lokalizacji strefy czasowej. Ważne jest, aby wskazać poprawną strefę – w przeciwnym wypadku system może napotkać problemy w czasie łączenia się z serwerami lub stronami internetowymi (konflikt czasu serwera i klienta). Po wskazaniu odpowiedniej strefy kliknij przycisk “Naprzód“.

Kolejny krok jest bardzo ważny. Należy podać dane użytkownika oraz nazwę użytkownika i hasło, które będą używane do logowania do systemu.

Imię i nazwisko użytkownika – dowolna nazwa opisująca użytkownika
Nazwa komputera – nazwa, pod jaką komputer będzie widoczny w sieci lokalnej
Nazwa użytkownika – login wykorzystywany do logowania do systemu
Hasło – hasło wykorzystywane do logowania do systemu
Potwierdzenie hasła – ponowne wpisanie hasła logowania do systemu

Po wprowadzeniu danych możemy dodatkowo wybrać opcję – czy system ma logować się automatycznie, czy jednak ma wymagać wpisania hasła (zalecane podawanie hasła). Możliwe jest także zaszyfrowanie katalogu domowego. Opcja szyfrowania jest polecana w przypadku korzystania z laptopa, który może wpaść w niepowołane ręce. Bez odpowiedniego hasła dane z dysku wymontowanego z laptopa nie zostaną odczytane.

Po wpisaniu wszystkich danych i zaznaczeniu odpowiednich opcji należy kliknąć przycisk “Naprzód”.

Kreator instalacji rozpocznie teraz kopiowanie plików na dysk i konfigurowanie wszystkich wybranych po drodze opcji.

Po zakończeniu konfiguracji instalator wyswietli komunikat o konieczności ponownego uruchomienia komputera. W tym celu należy kliknąć przycisk “Uruchom ponownie komputer”. Po chwili zostanie wyświetlony komunikat o konieczności odłączenia nośnika instalacyjnego. Odpinamy więc nośnik USB od portu komputera i wciskamy “Enter” na klawiaturze.

Komputer uruchomi się ponownie a na ekranie pojawi się okno logowania. Po wprowadzeniu danych zgodnych z tymi, które podałeś podczas instalacji system uruchomi się i zobaczysz pulpit wybranej dystrybucji.

Wstępna konfiguracja

Podczas pierwszego uruchomienia Linux Mint wita użytkownika oknem powitalnym. Możliwe jest tutaj ustawienie kilku podstawowych opcji. Po kliknięciu przycisku “Ruszajmy!’ możliwe jest wybranie koloru akcentów systemowych (np. zielony), trybu urządzenia (u mnie zawsze ciemny) oraz układ panelu (Nowoczesny lub Tradycyjny). Pobaw się opcjami i wybierz to, co w Twoich oczach wygląda najlepiej. Następnie odznacz opcję “Wyświetlaj to okno przy uruchomieniu” i zamknij okno.

Kolejne kroki należy skierować koło systemowego zegara. Powinna być tam ikona w formie clipboard’u z wykrzyknikiem: Po kliknięciu w ikonkę otworzy się okno “Raporty systemowe“, gdzie możemy uruchomić narzędzie odzyskiwania “Timeshift“. Osobiście z niego nie korzystam, lecz tutaj możesz uruchomić funkcję i przetestować ją w działaniu. W moim przypadku klikam “Ignoruj ten raport” i przechodzę do kolejnego zgłoszenia.

Zgłoszenie dotyczy brakujących pakietów językowych. Tutaj klikam przycisk “Zainstaluj pakiety językowe“, co należy potwierdzić hasłem. Po chwili okno raportów zostanie wyczyszczone.

Kolejny etap to kliknięcie w ikonę tarczy obok zegara systemowego:

Po kliknięciu w ikonę uruchomi się “Menedżer aktualizacji“, w którym możliwe jest zweryfikowanie aktualności systemu i całego oprogramowania. W pierwszym kroku aplikacja zapyta o zmianę domyślnego serwera lustrzanego, z którego pobierane będą wszystkie aktualizacje.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wskazanie lokalnego serwera lustrzanego (który jest najbliżej naszej lokalizacji). W moim przypadku będzie to serwer zlokalizowany w Polsce. Pomimo wyższej prędkości pobierania z jednego z serwerów w Niemczech wybieram ten, który jest bliżej. W chwili dużego obłożenia sieci może się okazać, że prędkość pobierania z serwera w Niemczech znacząco spadnie.

Po wskazaniu serwera i kliknięciu “Zastosuj” menu “Zasobów oprogramowania” poprosi o odświeżenie pamięci podręcznej APT. Wystarczy kliknąć przycisk “OK” i zatwierdzić czynność hasłem.

Po odświeżeniu możliwe jest zaktualizowanie samego “Menedżera aktualizacji“. W tym celu kliknij przycisk “Zastosuj aktualizację” na środku okna menedżera.

Po krótkiej chwili menedżer uruchomi się ponownie i załaduje aktualizacje dostępne dla systemu i oprogramowania. Wyświetlone zostaną w formie listy, na której możemy odznaczyć te pakiety, których nie chcemy aktualizować. Domyślnie jednak zaznaczone są wszystkie dostępne aktualizacje. Aby rozpocząć proces aktualizacji należy kliknąć przycisk “Zainstaluj aktualizacje“.

Menedżer pobierze wszystkie pakiety i zainstaluje je w systemie. Po zakończeniu instalacji wyświetli komunikat o konieczności ponownego uruchomienia komputera. Zamykamy okno “Menedżera aktualizacji“, a następnie klikając na menu Super wybieramy opcję zasilania a następnie opcję ponownego uruchomienia.

Po ponownym uruchomieniu dobrym pomysłem będzie uruchomienie “Ustawień systemowych“, które można znaleźć w menu dostępnym pod przyciskiem Super:

Następnie w oknie ustawień należy przejść do kategorii “Preferencje” i odszukać skrót do ustawień “Pulpit“.

W ustawieniach pulpitu możliwe jest zaznaczenie opcji wyświetlania na ekranie skrótów do Komputera, Katalogu domowego oraz Kosza. Włączenie ikon usprawnia pracę z komputerem i przyspiesza przechodzenie do wielu lokalizacji.

To już wszystko, co warto ustawić na komputerze z systemem Linux Mint. Możliwe jest rozpoczęcie instalowania oprogramowania, przeglądania sieci, otwierania różnych multimediów a sam system jest gotowy do wydajnej pracy. Jeśli pojawiły się u Ciebie jakieś pytania dotyczące procesu instalacji lub konfiguracji systemu daj znać w komentarzu. Brakujące informacje na pewno dopiszę do artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *