System Linux jest świetnym systemem operacyjnym pozwalającym na codzienne korzystanie z komputera. W zależności od dotychczasowych doświadczeń konieczne może być dobranie odpowiedniej dystrybucji, która maksymalnie ułatwi płynne przejście z komercyjnych systemów operacyjnych. Jeśli lubisz tradycyjny wygląd systemów Windows (XP, 7) zacznij pracę z Linuxem od dystrybucji Linux Manjaro. Jeśli wolisz nowsze wersje systemu Windows (10, 11) dobrym pomysłem będzie spróbowanie dystrybucji Linux Mint. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego i nie masz nic przeciwko nauczeniu się jednej czy dwóch rzeczy dobrym rozwiązaniem będzie dystrybucja Linux Ubuntu. Linux oferuje także coś dla osób, które korzystają z komputera głównie do grania a mianowicie dystrybucję Linux Pop!_OS. Osobiście jest to mój faworyt w codziennym użytkowaniu komputera. Poniżej przedstawiam listę polecanych dystrybucji z krótkim opisem, linkiem do strony projektu oraz odnośnikiem do instrukcji instalacji.
Ubuntu
Wśród użytkowników systemów Linux Ubuntu traktowany jest jako najbardziej podstawowy system, część uważa go nawet za zbyt “oklepany”. Jest to efekt ogromnej popularności systemu, która oczywiście nie wzięła się znikąd. Ubuntu jest bardzo prosty i przejrzysty, łatwy w konfiguracji i przyjemny w użytkowaniu. Posiada wszystko to, czego może potrzebować użytkownik domowy a sieć wypełniona jest poradnikami i instrukcjami opierającymi się właśnie o Ubuntu.
Strona WWW projektu: https://ubuntu.com/
Instrukcja instalacji dystrybucji Linux Ubuntu:
https://strefalinux.pl/instalacja-linux-ubuntu-krok-po-kroku/
Mint
Jeden z najczęściej polecanych systemów dla osób przesiadających się z systemów komercyjnych na Linuxa. Dzięki środowisku graficznemu MATE najłatwiej jest przejść proces adaptacji i nauczyć się konfiguracji komputera. Doskonała kompatybilność z najróżniejszym sprzętem dodatkowo ułatwia instalację systemu na praktycznie każdym komputerze.
Strona WWW projektu: https://linuxmint.com/
Manjaro
Dystrybucja Linux Manjaro to doskonały wybór dla miłośników klasycznego wyglądu systemów Windows. Pulpit posiada dobrze znane elementy, takie jak pasek stanu, przycisk podobny do “Start”, zegar oraz ikony aplikacji w prawym, dolnym rogu czy ikona kosza na pulpicie. Dodatkowo konfiguracja systemu możliwa jest poprzez okienka podobne do Panelu Sterowania. Wszystko to jest możliwe dzięki interfejsowi graficznemu (GUI) o nazwie KDE.
Strona WWW projektu: https://manjaro.org/
Fedora
Podobnie do Ubuntu dystrybucja Linux Fedora jest systemem rozbudowanym o różne wersje przeznaczone do specjalistycznych zastosowań, miedzy innymi do serwerów czy urządzeń IoT. Fedora dostępna jest także w wersji Workstation, czyli dla komputerów domowych. Twórcy stawiają na bezpieczeństwo, dzięki czemu system jest na bieżąco aktualizowany. Podnosi to bezpieczeństwo użytkownika i chroni jego dane. Domyślnie dystrybucja dostępna jest z interfejsem KDE, lecz dostępne są wersje ze wszystkimi możliwymi interfejsami graficznymi.
Strona WWW projektu: https://getfedora.org/pl/
openSUSE
Jeśli szukasz stabilnej dystrybucji z długim wsparciem ciekawym wyborem może być dystrybucja Linux openSUSE. Sprawdzi się idealnie dla użytkowników, którzy przyzwyczajeni są do pracy z systemem Windows 10, dzięki interfejsowi KDE. Dystrybucja jest dostępna także w wersji dla serwerów, dzięki czemu jest bardzo często aktualizowany. Poprawia to komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkownika.
Strona WWW projektu: https://get.opensuse.org/
Arch
Arch jest dystrybucją, która odstrasza początkujących użytkowników, głównie przez skomplikowany proces instalacji. Jeśli jednak czytanie ze zrozumieniem nie jest Ci obce, to oficjalna dokumentacja prowadzi przez proces instalacji wzorowo. Obecnie możliwe jest także skorzystanie z instalacji opartej o specjalny skrypt, co znacząco ułatwia cały proces. Dystrybucja Linux Arch jest doskonałym narzędziem dla programistów oraz osób chcących wejść w świat developingu. Do korzystania z systemu niezbędne jest opanowanie pracy z systemem za pomocą linii poleceń (CLI).
Strona WWW projektu: https://archlinux.org/
Zorin
Projekt Zorin jest doskonałym systemem operacyjnym dla użytkowników, którzy przesiadają się ze sprzętów Apple. Interfejs graficzny GNOME jest domyślnie skonfigurowany w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić proces przejściowy. Dodatkowo dystrybucja posiada wiele narzędzi pozwalających na synchronizację komputera z urządzeniami mobilnymi, dzięki czemu możliwe jest stworzenie kompletnego środowiska podobnego do MacOS.
Strona WWW projektu: https://zorin.com/os/
Debian
Jedna z najdłużej rozwijanych dystrybucji, na której oparte są inne dystrybucje (np. Ubuntu). Dzięki zaangażowaniu ogromnego zespołu ochotników system jest jednym z najstabilniejszych oraz obsługujących najszerszy zakres architektury sprzętu, na którym możemy zainstalować system. Pozwala on na “reanimację” starszego sprzętu i przywrócenie mu pełnej funkcjonalności. Interfejs graficzny Cinnamon pozwala na szybkie przyswojenie zasady działania dystrybucji i łatwą przesiadkę z systemów komercyjnych.
Strona WWW projektu: https://www.debian.org/index.en.html
Pop!_OS
Projekt powstał z myślą o nowoczesnych maszynach, które budowane są do wydajnej pracy w grach oraz przy obróbce wideo. Dystrybucja posiada duże możliwości personalizacji oraz dedykowaną aplikację typu “app shop”, dzięki czemu instalacja nowego oprogramowania sprowadza się do wyszukania go po nazwie i kliknięcia “Instaluj”. Twórcy przygotowali dedykowaną instalację dla posiadaczy komputerów z kartami graficznymi nVidia, która pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału sprzętu.
Strona WWW projektu: https://pop.system76.com/
Jeśli uważasz, że na liście brakuje którejś dystrybucji, którą warto polecić osobie nowej lub średnio obytej z systemami Linux koniecznie daj mi znać w wiadomości bezpośredniej (strona Kontakt).
Najnowsze komentarze