“Linux jest fajny” – Relacja z warsztatów w Młynach Rothera

W sobotę 9 marca poprowadziłem warsztaty “Linux jest fajny”, na których opowiedziałem co nieco o systemach Linux. Warsztaty odbyły się w Bydgoszczy w Młynach Rothera, gdzie do dyspozycji otrzymałem świetnie wyposażoną salę. Najważniejsza jednak tego dnia była wspaniała grupa młodych osób zainteresowanych tym, aby posłuchać o tym czym w ogóle są systemy Linux, jak to wszystko działa i czy każdy może spróbować swoich sił. Był to dla mnie ogromny sprawdzian umiejętności zarówno pod kątem przygotowania, jak i przeprowadzenia takich zajęć. Zachęcam do przeczytania relacji z całego wydarzenia.

Zajęcia rozpoczęły się około godziny 10:00 od krótkiego wprowadzenia – czym jest Linux, na czym polega filozofia oprogramowania FOSS, czym różnią się od siebie systemy komercyjne od niekomercyjnych oraz gdzie Linux okazał się nieocenioną pomocą. Grupa słuchała z wielkim zaciekawieniem co sprzyjało mojej tendencji do rozgadania się na poszczególne tematy. Po krótkiej przerwie uczestnicy przeszli na drugą część sali aby zasiąść przy komputerach. Tutaj miała miejsce główna akcja, czyli część warsztatowa.

Uczestnicy mieli możliwość podłączenia się do maszyn wirtualnych hostowanych na serwerze pracującym w oparciu o Linuxowy system do wirtualizacji Proxmox. Następnie po udzieleniu kilku wskazówek uczestnicy stworzyli proste skrypty Python, które po zapisaniu można było uruchomić bezpośrednio z poziomu Linuxowej konsoli. Cała grupa poradziła sobie z zadaniami bez większych kłopotów, na kolejne warsztaty muszę przygotować nieco większe wyzwanie.

Warsztaty będę wspominał bardzo miło jeszcze długi czas. Oczywiście wszystko to było możliwe dzięki Łukaszowi z Fundacji Codeby, za co jestem ogromnie wdzięczny. Już niedługo, bo 20 kwietnia, będę miał okazję poprowadzić kolejne warsztaty, tym razem tematem będą podzespoły komputerowe oraz szkolenie w jaki sposób bezpiecznie złożyć własnego PeCeta. Warsztaty te odbędą się w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, relacja również pojawi się na stronie. Na koniec zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia oraz zachęcam do aktywnego komentowania!

 

Warsztaty "Linux jest fajny"

Zdjęcie 1 z 61

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *