Linux Server

System Linux jest doskonałym narzędziem do zarządzania usługami serwerowymi. Dzięki prostej instalacji oraz łatwej konfiguracji Linux jest obecnie wiodącym systemem operacyjnym napędzającym serwery na całym świecie. Całość dopełnia fakt, że możliwe jest postawienie stabilnego i bardzo rozbudowanego systemu zupełnie za darmo. Jeśli jednak użytkownik nie czuje się na siłach, by pilnować pracy serwera i dbać o aktualizacje możliwe jest wykupienie dystrybucji z dodatkowym wsparciem. Systemy Linux dla serwerów zostały opracowane w taki sposób, aby działały na dowolnej konfiguracji sprzętowej oraz używały jak najmniej zasobów. Poniżej przedstawiam listę dystrybucji najczęściej wykorzystywanych do obsługi serwerów.

Domowy serwer na Linuxie – jaki system wybrać?


Linux Ubuntu Server

Ubuntu Server podobnie jak dystrybucja Workstation jest jedną z najpopularniejszych dystrybucji Linuxa dla serwerów. Zawdzięcza to stabilnej pracy, prostocie obsługi oraz faktowi, że jest całkowicie darmowy. Podczas użytkowania należy jedynie pamiętać o regularnym aktualizowaniu i wszystko powinno działać świetnie latami.

Strona WWW projektu: https://ubuntu.com/

 

Lista artykułów opisujących proces instalacji i konfiguracji serwera z użyciem systemu Linux Ubuntu:

Instalacja Linux Ubuntu Server krok po kroku

Serwer Ubuntu – Podstawowa konfiguracja (statyczny adres IP, połączenie SSH)

Instalacja i konfiguracja pakietu Samba krok po kroku

Zarządzanie serwerem – Instalacja i konfiguracja Cockpitu


Linux Fedora Server

Dystrybucja Fedora również posiada wersję przygotowaną z myślą o działaniu serwerów. Dla wszystkich użytkowników dostępna jest wersja ogólna, którą można dostosować według własnych potrzeb. Dostępne są także wersje przygotowane do konkretnych zadań, jak na przykład centra baz danych, serwery maszyn wirtualnych oraz serwery plików.

Strona WWW projektu: https://getfedora.org/pl/


Linux Red Hat (RHEL)

Dystrybucja Red Hat jest systemem dedykowanym przede wszystkim dla serwerów wykorzystywanych komercyjnie w przedsiębiorstwach, urzędach i organizacjach. Od innych systemów odróżnia się płatnymi planami, jednakże nie za sam system, a za wsparcie świadczone w ramach korzystania z systemu. Pozwala to na podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz podniesienie jakości pracy nawet w sytuacji, gdy właściciel serwera nie jest biegły w obsłudze systemów Linux.

Strona WWW projektu: https://www.redhat.com/en/technologies/linux-platforms/enterprise-linux


Linux CentOS

Dystrybucja, która powstała w oparciu o kod źródłowy Red Hat, jednakże tutaj dostępna w pełni bezpłatnie. Całe wsparcie systemu opiera się na społeczności, lecz przez wiele lat system CentOS pokazał, że jest bardzo dobrym i stabilnym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy szukają stabilności i bezpieczeństwa Red Hat posiadając jednocześnie spore umiejętności pracy z systemem. Dzięki temu płatne wsparcie znane z Red Hat nie jest potrzebne.

Strona WWW projektu: https://www.centos.org/centos-linux/


Linux Oracle

Dystrybucja dostosowana do obsługi serwerów, oparta na kodzie Red Hat lecz skonfigurowana oraz przepakietowana odpowiednio przez firmę Oracle. Dystrybucja została udostępniona za darmo do prywatnego i komercyjnego wykorzystania. Powszechnie dystrybucję traktuje się jako alternatywę do CentOS, gdy użytkownik potrzebuje stabilności, lecz nie chce płacić za dodatkowe wsparcie. System CentOS jest rozwijany przez społeczność, w przypadku Oracle odpowiada za to jedna firma. Ostatnia wersja systemu pochodzi z 2019 roku, lecz zgodnie z informacjami od przedsiębiorstwa jest to wersja aktualna i bezpieczna.

Strona WWW projektu: https://www.oracle.com/linux/