Praca przy komputerze to nie tylko klawiatura i mysz (choć wielu sama klawiatura w zupełności wystarcza). Z mojej perspektywy niezbędna jest także możliwość korzystania z urządzeń do rejestrowania i odtwarzania dźwięku, drukarek, padów i kilku innych akcesoriów. Sprawdzam, jak z tym wszystkim poradzi sobie Arch.
Słuchawki
Pierwszy sprzęt, który podpinam zawsze pod komputer po myszy i klawiaturze to słuchawki. Moje ulubione to przewodowe słuchawki nauszne SONY MDRZX310R (oczywiście w kolorze czerwonym). Mam je już kilka lat, ale biorąc pod uwagę moje potrzeby nie zamieniłbym ich na żaden inny model. Od razu po podpięciu do gniazda Jack 3.5mm słyszę efekt – utwór odpalony na YouTube czy na Spotify jest odtwarzany, a ja mogę zatopić się w świecie muzyki (nie sposób nie wspomnieć tutaj o premierze nowego kawałka Linkin Park z nową wokalistką – The Emptiness Machine). Test słuchawek zaliczony.
Mikrofon
Kolejny sprzęt, z którego korzystam dość często to mikrofon (dokładniej mikrofon pojemnościowy Maono AU-A03 PRO). Nagrywanie kwestii mówionych do poradników (czy innych pobocznych projektów) musi działać bez zarzutu. Po złożeniu zestawu (mikrofon wykorzystuje złącza XLR i dedykowany wzmacniacz) i podpięciu pod komputer wszystko działa bez zarzutu. W programie Audacity musiałem tylko wskazać odpowiednie źródło nagrywania oraz delikatnie przyciszyć mikrofon w systemie, żeby wyeliminować szum.
Pendrive
Jedno z podstawowych mediów do przechowywania danych – pendrive. Z tym Arch nie miał żadnych kłopotów. Napęd został od razu zamontowany w systemie a ja mogłem przeglądać zawartość pendrive’a.
Dysk USB
Podobnie jak z pendrive’m Arch nie miał żadnych kłopotów z dyskiem podpinanym pod USB. Bez problemu wykrywa dysk, pozwala na zamontowanie go, a po skończonej pracy na bezpiecznie odmontowanie. Interfejs KDE informuje o wszystkim czytelnymi komunikatami.
Napęd USB
Sprzęt, który obecnie uznawany jest za totalnie przestarzały, ale dla mnie absolutnie niezbędny – napęd CD/DVD. Większość gier, które posiadam w kolekcji są właśnie na krążkach. Aby móc z nich korzystać używam napędu CD/DVD podpinanego do portu USB. W przypadku Archa nie zaobserwowałem żadnych problemów z działaniem napędu. Bez problemu wykrył płytę i pozwolił na korzystanie z jej zawartości.
Pad
Kolejnego kroku balem się od pierwszego dnia korzystania z Archa. Kompatybilność padów nie jest mocną stroną tego systemu (tak piszą w sieci). Na szczęście posiadam pada od Xbox’a 360, który jest dość popularny. Korzysta on ze specjalnego adaptera, który podpina się do portu USB, sam pad działa natomiast bezprzewodowo. Po podpięciu adaptera zaświeciła się dioda, ale niestety po włączeniu pada okazało się, że nie jest on parowany. Z tego co wyczytałem uruchomienie pada na Archu to niezły fikołek i potrzebna jest dość szeroka konfiguracja (przykładowy artykuł o konfiguracji padów w Archu). Na razie więc nici z grania w gry na padzie…
Drukarka
Nadszedł czas na drukarkę. Korzystam z dość popularnej drukarki Epson L3060. W systemach Ubuntu czy Mint była ona wykrywana i instalowana automatycznie, w systemie Pop!_OS musiałem ręcznie wskazać plik ze sterownikiem. Co na to Arch? Oczywiście „skonfiguruj mnie”… Po podłączeniu drukarki do portu USB nie wydarzyło się absolutnie nic, natomiast po wejściu w panel zarządzania drukarkami przywitał mnie błąd mówiący o tym, że w systemie nie ma pakietów odpowiedzialnych za uruchamianie drukarek. Zabawę z instalacją drukarki zostawiam sobie na inny dzień, na dzień dzisiejszy drukarka nie działa.
Podsumowanie
System Arch jest dość dobrze przygotowany na pracę z różnymi peryferiami praktycznie od chwili instalacji, ale posiada swoje luki. Większość z nich wymaga dość specyficznej wiedzy odnośnie sposobów instalacji odpowiednich pakietów czy konfiguratorów. Jeśli miałbym oceniać gotowość Arch do pracy jako system na co dzień otrzymałby on w kategorii peryferiów ocenę 3 (w skali 1-5). Część rzeczy działa od razu, inne wymagają prostej konfiguracji, jeszcze inne instalacji masy pakietów i specjalnego oprogramowania. Jeśli jednak masz komputer, na którym głównie pracujesz z multimediami, przeglądarką i grami, to najprawdopodobniej nie zauważysz, że czegoś brakuje.
Czy z kopiowaniem plików na pendrive w Archu nie ma problemów? 😛
Przykładowo na Mincie w środowisku mate i cynamon po skopiowaniu plików na pendriva, nie można było wyłączyć systemu. Ten uruchamiał się ponownie. Musiałem zmienić parametr startowy jądra. Zmodyfikowałem linijkę gruba i problem zniknął.
Natomiast kopiowanie plików na pendrive nadal mam skopane, bowiem po krótkiej chwili wyświetla się komunikat, że kopiowanie ukończono, a pendrive mruga i nadal kopiuje.
Testowałem kopiowanie z komputera na na pendrive’a, kopiowanie z pendrive’a na komputer i tworzenie nośnika instalacyjnego. Zadziałało mi wszystko i nie miałem żadnych kłopotów. Być może naprawiłem coś przypadkiem walcząc z możliwością odtwarzania krążków AudioCD, bo na początku Arch nie chciał się z nimi polubić.