Dlaczego warto korzystać z Linuxa?

Pytanie o to, dlaczego warto korzystać z Linuxa zadawane jest praktycznie od samego początku pojawienia się systemu spod znaku pingwina. System powstał jako odpowiedź na dostępne na rynku rozwiązania komercyjne. Jednym z najczęściej wymienianych powodów jest jego darmowość, lecz w filozofii Linuxa tkwi znacznie głębsze przesłanie. Trzeba tutaj zrozumieć, że w słowie „free” nie chodzi o cenę, lecz o absolutną wolność.

Personalizacja

Systemy operacyjne oparte o jądro Linux mają bardzo mocno rozbudowane opcje personalizacji. Dostępnych jest kilka różnych środowisk graficznych, wiele dodatków zmieniających wygląd poszczególnych elementów interfejsu czy dodających potrzebne funkcje, a także różnego rodzaju widgety. W zależności od upodobań możemy mieć menu aplikacji rozwijane pod przyciskiem lub dok ze skrótami do najczęściej używanych programów. Każda dystrybucja systemu Linux przeznaczona dla stacji roboczych posiada gotową konfigurację początkową interfejsu graficznego, która ułatwia korzystanie z systemu i jego dalsze dostosowywanie.

Dostępność

Niezależnie od platformy z jaką pracujesz na pewno znajdziesz dla niej idealnie dopasowany system Linux. Istnieją dystrybucje dla serwerów, komputerów PC, laptopów, netbooków, tabletów, smartfonów a nawet urządzeń IoT. Szeroka dostępność pozwala na budowanie kompletnych sieci wyposażonych jedynie w urządzenia działające w oparciu o system Linux.

Oprogramowanie

Niezależnie od wybranej dystrybucji otrzymujesz możliwość korzystania z wolnego i otwartego oprogramowania. Praktycznie każdy popularny program komercyjny posiada swój odpowiednik w systemie Linux. Największą zaletą oprogramowania tworzonego na systemy Linux jest jego uniwersalność – każdy program działający na Ubuntu zadziała także na Fedorze, Manjaro czy Arch i odwrotnie. Wszystkie programy można zainstalować poprzez wbudowany w systemie menedżer oprogramowania lub z poziomu terminala.

Prostota

Systemy Linux są bardzo proste w obsłudze – od instalacji samego systemu, przez instalację oprogramowania aż po korzystanie ze sprzętu takiego jak drukarki czy skanery. Wszystkie czynności obudowane są odpowiednimi kreatorami instalacji prowadzącymi krok po kroku przez wszystkie czynności, a wiele z nich dzieje się automatycznie. Drukarki, pady czy zewnętrzne napędy działają od razu po podłączeniu – system sam wykrywa sprzęt i instaluje niezbędne sterowniki.

Społeczność

Wokół systemu Linux jako całości oraz wokół każdej dystrybucji z osobna utworzyły się liczne społeczności, które znajdą odpowiedź na każde pytanie. Pozwala to na wspólne rozwiązywanie pojawiających się problemów, pracę nad rozwojem dystrybucji oraz wymianę spostrzeżeniami na temat pracy z systemem. Powstała także wolna i otwarta platforma społecznościowa, która zrzesza użytkowników Linuxa (i nie tylko). Zamierzam napisać o tym osobny artykuł, wkrótce pojawi się na stronie.

Wydajność

System Linux to także maksymalna wydajność dla każdego rodzaju sprzętu. Specyfika systemu Linux sprawia, że nawet starsze sprzęty odzyskują pełną sprawność działania, dzięki czemu możliwa jest dłuższa ich eksploatacja, a w efekcie redukcja elektro-śmieci (co sprawia, że Linux jest systemem proekologicznym). Ze względu na ogromną wydajność miliony serwerów na całym świecie działają właśnie pod kontrolą Linuxa. To samo dotyczy stanowisk roboczych – tam, gdzie systemy komercyjne pracują bardzo wolno Linux pozwala na szybką i wygodną pracę.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie pracujące w systemie Linux jest w pełni kontrolowane przez użytkownika. Gdy kod zachowuje się inaczej niż przewidział to twórca oprogramowanie zwraca odpowiednie błędy, przez co dużo ciężej jest uruchomić oprogramowanie szpiegujące czy różnego rodzaju wirusy. Ze względu na mniejszy udział systemu Linux w rynku nie jest on także podstawowym obiektem ataku hakerów. Ważnym aspektem jest także konieczność zatwierdzania ważnych zmian w systemie (instalacja oprogramowania, zmiana konfiguracji, uruchomienie lub zamknięcie procesu o wysokim priorytecie) hasłem administratora. Wszystko to sprawia, że system Linux jest obecnie najbezpieczniejszym systemem operacyjnym.

Koszt

Coś, o czym koniecznie trzeba wspomnieć to koszt korzystania z oprogramowania. Komercyjne systemy, oprogramowanie biurowe, programy do grafiki i multimediów oraz narzędzia do edycji wideo potrafią kosztować setki a nawet tysiące złotych za pojedyncze stanowiska. Korzystając z systemu Linux oraz wolnego oprogramowania open source zachowujemy fundusze na dodatkowe rozbudowanie stanowiska roboczego lub inne przyjemności.

Wolność

Na sam koniec zostawiłem to, co moim zdaniem w systemach Linux jest najważniejsze – wolność. Całe oprogramowanie, z którego korzystasz jest tworzone przez pasjonatów, którzy nie oczekują wyciągnięcia od ciebie każdej złotówki. Za cenę drobnych ustępstw jak kliknięcie trzy razy zamiast raz zyskujesz pewność, że Twoje dane zostają u Ciebie i nikt nie zbiera informacji o czynnościach wykonywanych na komputerze. Obecnie informacja staje się najcenniejszą walutą w rękach największych graczy, więc warto zadbać o to, aby jak najwięcej informacji o Tobie zostało w obrębie czterech ścian, w których znajduje się Twoje stanowisko pracy.

 

Tutaj zostawiam Cię z powyższą listą, ostateczny wybór zawsze należy do Ciebie. Wiele zależy od tego, do czego wykorzystujesz komputer i do czego jesteś przyzwyczajony. Coś, co z pełną świadomością mogę powiedzieć, to że naprawdę warto rozważyć przesiadkę na Linuxa, a co za tym idzie uwolnienie się od wszechobecnych w oprogramowaniu komercyjnym „zbieraczy informacji” oraz oprogramowania znanego pod nazwą „bloatware”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *