Dystrybucje Linux – Wybieramy optymalną dystrybucję Linux

W zależności od potrzeb i planów na wykorzystanie komputera konieczne będzie dobranie odpowiedniej dystrybucji systemu Linux. Oczywiście system Linux w domyśle pozwala na dowolne skonfigurowanie zarówno tego w jaki sposób działa sam system jak i tego w jaki sposób wygląda, lecz tutaj chciałbym skupić się na pracy z systemem “out of the box”. Zakładam więc, że korzystanie z systemu rozpoczyna się po instalacji i nie zagłębiam się w meandry konfiguracji interfejsu użytkownika. Specjalnie do tego celu przygotowałem małe drzewko decyzyjne, które pozwoli na wybór odpowiedniej dystrybucji.

Cel instalowanego systemu

Pierwszy pytanie, na jakie trzeba odpowiedzieć to na jakim sprzęcie i w jakim celu instalujesz system operacyjny. Jeśli jest to serwer, gdzie interfejs graficzny jest zbędny wybierz jedną z dystrybucji serwerowych, jeśli natomiast instalujesz system na stacji roboczej, gdzie wykonywane będą zadania codzienne, jak praca z pocztą, dokumentami czy przeglądanie sieci wybierz jedną z dystrybucji wyposażonych w interfejs graficzny.

Dla serwerów

W przypadku maszyn serwerowych konieczne jest podjecie jeszcze jednej decyzji – czy potrzebujesz dodatkowego wsparcia technicznego? A może czujesz się na siłach, aby we własnym zakresie dbać o stabilną pracę serwera? Jeśli wsparcie jest dla Ciebie niezbędne i nie poradzisz sobie z większością konfiguracji samodzielnie wybierz dystrybucję, która zagwarantuje wsparcie techniczne (także telefoniczne) oraz obszerna bazę wiedzy – Red Hat Enterprise Linux. Jeśli jednak jesteś w stanie działać samodzielnie opierając się o poradniki i dokumentacje tworzone przez użytkowników Twoim wyborem będzie CentOS Linux lub Oracle Linux. W przypadku tych dwóch można liczyć na pomoc społeczności, która chętnie dzieli się wiedzą.

Powyższe są jednak przeznaczone dla naprawdę dużych projektów (duże firmy, w których pracuje jednocześnie kilkadziesiąt lub kilkaset osób). Jeśli działasz w mniejszym przedsiębiorstwie lub organizacji i posiadasz zwykły komputer klasy PC lub mały serwer z pomocą przyjdą mniejsze pod kątem wymogów systemy serwerowe jak Ubuntu Server lub Fedora Server. W zupełności poradzą sobie jako serwery współdzielenia plików, serwery webowe czy proste maszyny do wirtualizacji.

Dla stacji roboczych

Jeśli jesteś użytkownikiem domowym lub po prostu szukasz dystrybucji dla stanowiska roboczego należy zacząć od pytania – czy pracowałeś już systemem Linux, czy może będzie to Twój pierwszy raz? Jeśli to pierwsza przygoda z Linuxem ważne jest także to, w jakim środowisku komercyjnym pracowałeś do tej pory? Tutaj znaczenie ma to, w jaki sposób system ma wyglądać po uruchomieniu. Błędnie dobrane środowisko graficzne może znacznie utrudnić proces przesiadki na Linuxa i skutecznie zniechęcić do pracy. Przy odpowiednim doborze można jednak sprawić, że system będzie przyjazny i atrakcyjny w odbiorze.

Gdy korzystałeś wcześniej z Windows

W tym przypadku chciałbym zaproponować dwie alternatywy. Jeśli wolisz na co dzień pracę z systemem Windows 7 proponuję system Linux Manjaro, gdzie można znaleźć charakterystyczny układ z paskiem Start, aplikacjami podzielonymi na katalogi oraz detale wyglądu takie jak zegar, ikony aplikacji czy powiadomienia w prawym, dolnym rogu. Jeśli natomiast wolisz wygląd Windows 10 idealnym wyborem będzie Linux Debian, gdzie można znaleźć wiele nawiązań do nowego menu Start czy na przykład zmieniony system powiadomień.

Gdy korzystałeś wcześniej z MacOS

W tym przypadku wybór jest nieco bardziej ograniczony, ale dystrybucja Zorin OS próbuje jak najbardziej ułatwić przejście na Linuxa bezpośrednio ze sprzętów Apple’a. Jasne kolory, umiejscowienie elementów, okna konfiguracji czy sklep z aplikacjami to tylko niektóre z elementów. Do kompletu należy dołożyć także staranie się twórców dystrybucji o lekki i nowoczesny wygląd, wszystko wygląda na designerskie i nowatorskie.

Gdy korzystałeś wcześniej z Linux

Jeśli korzystałeś już kiedyś z systemów Linux i jesteś mniej więcej zaznajomiony ze sposobem działania systemu warto skorzystać z Linux Mint, który jest bardzo czystym Linuxowym doświadczeniem, dodatkowo bardzo duża kompatybilność ułatwia instalację systemu na dowolnym sprzęcie. Osobiście polecam również dystrybucję Linux Ubuntu, który jest najbardziej kojarzony z systemem Linux. W obecnej wersji jest bardzo lekki i stabilny, potrafi wykrzesać sporo energii ze starszych komputerów. Osobiście polecam także jeden z forków Ubuntu, a mianowicie Pop!_OS, z którego korzystam na co dzień i mogę pochwalić go za możliwości gamingowe.

Dla aktywnych zapaleńców

Oczywiście nie sposób tutaj pominąć osób, które chciałyby spróbować swoich sił z trudniejszymi dystrybucjami dla desktopów. Jeśli masz pod ręką wolny sprzęt, na którym chciałbym zainstalować Linuxa i nie boisz się korzystania z linii komend (CLI) to śmiało polecam Arch Linux. Tutaj oprócz nieco zakręconej instalacji w trybie tekstowym musisz samodzielnie zdecydować jaki interfejs graficzny chcesz zainstalować oraz z jakiego oprogramowania chcesz korzystać. Arch odpłaca się za to stabilnością i niskim obciążeniem sprzętu.

 

Poniżej prezentuje wszystko co rozpisałem w formie prostego drzewka decyzyjnego. Oczywiście to tylko wizja StrefyLinux.pl, jeśli masz uwagi co do drzewka lub konkretnych wyborów daj znać wysyłając wiadomość przez formularz na stronie kontaktowej. Ilość dystrybucji systemu Linux jest dość duża i możliwe, że jest dystrybucja, która lepiej wypełni dane zadanie, a do tej pory jej nie testowaliśmy.

Drzewko decyzyjne - wybór optymalnej dystrybucji

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *