Errands – Wygodna lista zadań w Linuxie

Każdy z nas ma coś do zrobienia – nie ważne, czy jest to lista zakupów, lista zadań związanych z prowadzeniem strony czy choćby lista celów do zrealizowania. Zbliża się nowy rok, a to zawsze dobra okazja do tworzenia planów i list. Aby jak najbardziej ułatwić sobie pracę warto skorzystać z odpowiednich narzędzi. W tym wypadku skupiam się na aplikacji Errands, która pozwala w łatwy sposób zapanować nad organizacją i listowaniem zadań.

Flatpak

W przykładzie posługuję się komputerem pracującym pod kontrolą Ubuntu, gdzie domyślnie nie ma Flatpaka. Do zainstalowania narzędzia Errands menedżerze pakietów Flatpak jest niezbędny. Jeśli nie wiesz czym jest i jak z niego korzystać to nic straconego – zajrzyj do jednego z poprzednich poradników, w którym opisuję proces instalacji i konfiguracji Flatpaka, a następnie wyszukiwania i instalacji pakietów z pomocą Flatpaka. Jeśli masz już zainstalowanego menedżera Flatpak po prostu przejdź do kolejnego kroku.

Instalacja Errands

Instalacja aplikacji Errands wymaga uruchomienia terminala i wpisania polecenia flatpak install flathub io.github.mrvladus.List

Następnie należy zatwierdzić proces instalacji wpisując dwukrotnie [Y] i zatwierdzając Enterem. Proces instalacji rozpocznie się, a postęp będzie można śledzić na pasku na dole terminala.

Jeśli cały proces przebiegnie poprawnie w aplikacjach powinna pojawić się aplikacja Errands.

Pierwsze uruchomienie

W celu pierwszego uruchomienia aplikacji należy rozwinąć listę aplikacji a następnie kliknąć na ikonę Errands. Po chwili program załaduje się i naszym oczom powinien ukazać się widok okna głównego programu.

Tworzenie list

W celu stworzenia nowej listy należy kliknąć przycisk „Create List”. Program automatycznie poprosi nas o podanie nazwy listy.

Po utworzeniu listy możliwe jest dodawanie zadań, które w wygodny sposób można oznaczać pod kątem koloru karty, opisu zadania, dat startu i zakończenia, procentu ukończenia, priorytetu czy tagów.

Do każdego zadania na liście możliwe jest dodanie podzadań. Będą one wtedy widoczne pod zadaniem w formie listy. Osobiście bardzo polecam korzystanie z podzadań, gdyż bardzo często samo zadanie jest dość duże i jego osiągnięcie może wiązać się z wieloma krokami. Po dokładnym rozpisaniu kroków dużo łatwiejsze staje się osiągnięcie zamierzonego celu i śledzenie jego postępów.

Tryby pracy

Każdy z nas ma preferowany tryb pracy urządzenia czy oprogramowania. Twórca Errands wziął to pod uwagę i pozwolił na przełączanie się między jasnym i ciemnym trybem. Ja osobiście wolę ciemne kolory okienek, więc dla mnie opcja ta jest wręcz kluczowa. Aby zmienić tryb pracy należy kliknąć w ikonkę Menu widoczną nad listami, a następnie wybrać pozycję Preferences. Możliwe jest także przejście do okna używając skrótu Ctrl + ,

W otwartym oknie wystarczy zaznaczyć opcję Dark, a program automatycznie przełączy się na ciemną kolorystykę.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy planujesz cele prywatne (postanowienia noworoczne, zadania związane z hobby) czy zawodowe (lista zadań w pracy) program Errands mocno ułatwia to zadanie. Uporządkowanie wszystkiego w formie czytelnej listy z podziałem na kolory sprawia, że możliwe jest ułożenie zadań zgodnie z priorytetami. To znowu ułatwia konsekwentne wykonywanie zadań, a co za tym idzie realizowanie celów. Tego życzę sobie i Wam w nadchodzącym, 2024 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *