Po dość długiej przerwie miałem okazję po raz kolejny poprowadzić warsztaty związane z tematyką Linuxową w bydgoskich Młynach Rothera. Tym razem opowiedziałem młodzieży o tym, w jaki sposób zarządzanie użytkownikami, grupami oraz nadawanie uprawnień może ułatwić zarządzanie dużymi zbiorami danych, na których pracuje wiele grup i użytkowników. Całość była zrealizowana w ramach współpracy z CODEBY przy projekcie Naukowa Akademia Star Wars.
Projekt w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego
Na początku chciałbym wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy. Warsztaty, które prowadziłem nie odbyłyby się, gdyby nie środki z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zgłoszony przez Fundację CODEBY został wybrany przez mieszkańców Bydgoszczy, jako jeden z projektów społecznych w otwartym głosowaniu. Dlaczego o tym wspominam? Bo wiem, że zdecydowana większość dużych miast posiada takie środki i przyjmuje zgłoszenia na realizację projektów. Jeśli więc masz do zrealizowania jakikolwiek projekt, który może pomóc miastu i lokalnej społeczności, to warto się tym zainteresować.

Warsztaty w Młynach Rothera
Zajęcia składające się z krótkiego wykładu oraz ćwiczeń przy komputerach odbyły się w bydgoskich Młynach Rothera. Młyny to nowoczesny ośrodek posiadający specjalnie dostosowane sale dydaktyczne umożliwiające prowadzenie najróżniejszych warsztatów i zajęć. W przypadku warsztatów związanych z Linuxem skorzystaliśmy z dużego telewizora do wyświetlenia prezentacji, która posłużyła mi jako tło do wykładu, a także ze strefy ze stołami, gdzie każdy mógł usiąść wygodnie z laptopem widząc jednocześnie treść prezentacji i zadań. Zawsze chętnie wracam do Młynów, bo oprócz świetnego wyposażenia mam okazję podziwiać Wyspę Młyńską, która otoczona jest wodami Brdy.

Egzaminy zawodowe
Temat warsztatów nie został wybrany przypadkowo i jest on ściśle powiązany z potrzebami młodzieży uczącej się na kierunkach informatycznych. W związku z przygotowywaniem się do egzaminów zawodowych pojawiła się potrzeba wyjaśnienia kilku zagadnień, a jednym z nich jest temat uprawnień użytkowników i dostępu do danych zgodnie z ustalonymi regułami. System Linux posiada bardzo czytelne i proste do zrozumienia polecenia pozwalające na skonfigurowanie wszystkiego zgodnie z założeniami. Cieszę się, że warsztaty pomagają nie tylko poznać zasady działania systemów Linux, ale także wnoszą realna wartość naukową ułatwiając kandydatom przygotowanie się do egzaminów.
Uprawnienia w systemie Linux
W ramach warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jak tworzyć użytkowników (useradd), tworzyć grupy (groupadd), a następnie jak przypisywać użytkowników do grup (usermod). Następnie uczestnicy utworzyli kilka katalogów (mkdir) oraz plików (touch), aby następnie przypisali im właścicieli (chown) oraz przynależność do grup (chgrp). Po zbudowaniu struktury i nadaniu własności uczestnicy zmienili konfigurację uprawnień (chmod) i sprawdzili jak działa maska uprawnień dla sesji (umask). Całość rozpoczęła się od krótkiego wykładu, na którym opowiedziałem czego dowiemy się na warsztatach oraz jak będą wyglądały ćwiczenia praktyczne. Po wykładzie wszyscy uczestnicy usiedli przy laptopach, aby zainstalować na maszynach wirtualnych dystrybucję Linux Mint. Następnie wszyscy przystąpili do pracy na konkretnych przykładach – zadaniach pozwalających na poznaniu w praktyce zastosowania wszystkich komend związanych z użytkownikami i uprawnieniami. Na koniec pojawiło się nawet zadanie konkursowe, na mistrzowskie zarządzanie uprawnieniami. Cały czas czekam na maila, który wyłoni zwycięzcę konkursu!
Podsumowanie
Cieszę się, że mogłem po raz kolejny przyczynić się do szerzenia wiedzy na temat systemów Linux poprzez warsztaty dla młodzieży. Już całkiem niedługo, bo 7 czerwca, poprowadzę pierwsze zajęcia on-line (w formie webinaru), a tydzień później – 14 czerwca – spotkamy się po raz kolejny w Młynach Rothera na warsztatach stacjonarnych. Szczegóły odnośnie warsztatów, temat, plan i zapisy jak zawsze pojawiać się będą na profilu Facebookowym Fundacji CODEBY. Do zobaczenia wkrótce!