Warsztaty w Młynach Rothera – Składanie komputerów nie jest takie trudne!

W sobotę 15 czerwca miałem możliwość po raz kolejny spotkać się z młodzieżą z Bydgoszczy i poprowadzić warsztaty w Młynach Rothera. Tym razem warsztaty dotyczyły zasady dobierania podzespołów komputerowych w jednostce centralnej komputera PC, a następnie składania komputerów w całość. Wydarzenie zaczęło się od małego wprowadzenia z pogadanką na temat podzespołów, aby następnie uczestnicy przeszli do stanowisk roboczych, gdzie czekały na nich dwa zestawy gotowe do składania.

Młyny Rothera

Warsztaty odbyły się w Bydgoszczy w wyremontowanym całkiem niedawno budynku Młynów Rothera. Młyny znajdują się w samym sercu Bydgoszczy, na wyspie Młyńskiej. Odświeżony budynek dosłownie zapiera dech w piersiach, nie ważne, czy patrzymy na niego z zewnątrz, czy jesteśmy wewnątrz. Od wjazdy na wyspę podczas podziwiania elewacji można poczuć specyficzny klimat Młynów. Następnie przemieszczając się między salami, korytarzami mamy możliwość zobaczenia i dotknięcia cegieł i belek, które są w tym budynku od początku jego istnienia. Ciężko uwierzyć, że kiedyś były tutaj młyny zbożowe, a dzisiaj możemy spotykać się na warsztatach, targach i innych wydarzeniach. Do tego obiekt posiada wiele tarasów wypoczynkowych, strefy gastronomiczne i wiele innych atrakcji. Mam ogromne szczęście, że udało mi się poznać odpowiednich ludzi, a następnie otrzymać szansę na poprowadzenie warsztatów w tak fajnym miejscu.

Fundacja Codeby

Gdy już wspominam o fajnych ludziach nie sposób nie wspomnieć o Fundacji Codeby, bez której nigdy nie znalazłbym się w takich okolicznościach. Fundacja działa na terenie Bydgoszczy i swoje działania skupia na organizowaniu najróżniejszych zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży z Bydgoszczy i okolic. To właśnie dzięki współpracy z Codeby miałem okazję już dwa razy gościć w Młynach i poprowadzić warsztaty, które szerzą wiedzę o sprzęcie, Linuxach i ogólnie o wolnym i otwartoźródłowym oprogramowaniu.

Prezentacja i pogadanka

Całość mojego spotkania z młodzieżą w Młynach rozpocząłem od krótkiej pogadanki z prezentacją w tle. Najpierw opowiedziałem co nieco ogólnie o sprzęcie i zasadach dobierania, wspomniałem co nieco o podziale budżetu na podzespoły a także zaprezentowałem po kolei każdy kluczowy podzespół komputera. Przy każdym robiliśmy mały przystanek i opowiadałem na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrany finalnie sprzęt pasował do siebie i aby żaden element nie wywoływał zjawiska bottlenecku. Na koniec zaprezentowałem zestawy testowe, aby dwie grupy mogły przejść do składania komputerów.

Część warsztatowa

Uczestnicy warsztatów bardzo nie mogli doczekać się składania komputerów, co można było zobaczyć nie tylko po wyostrzonym wzroku ale też nieopanowanej chęci dotknięcia wszystkiego, co znajdowało się na stole. Obydwie grupy złożyły komputer zaczynając od ułożenia stabilnie płyty głównej na stanowisku roboczym. Następnie zamontowany został procesor, chłodzenie procesora i pamięć RAM. Płyty wylądowały następnie z zasilaczami w obudowach, aby w końcu podłączyć dyski i karty graficzne. Po drobnych poprawkach (dociśnięcie pamięci RAM czy chłodzenia CPU) obydwa zestawy wystartowały i można było przejść do dalszych testów.

Jedna grupa zainstalowała na komputerze testową wersję systemu Windows 10, natomiast na drugim stanowisku grupa zajęła się instalacją systemu Ubuntu 24.04. Obydwie instalacje zakończyły się pełnym sukcesem, a nawet udało się skonfigurować system Windows 10 tak, aby przy uruchamianiu wykonany został plik wsadowy uruchamiający automatycznie kalkulator. Tutaj muszę przyznać, że grupa zaskoczyła mnie swoją wiedzą zdobytą na zajęciach w szkole – wszystko pokazali mi sami, krok po kroku wykonując całe zadanie.

Wnioski z pracy ze sprzętem

Mam nadzieję, że uczestnicy warsztatów wynieśli z nich masę wiedzy i same przydatne informacje. Każdy miał okazję przyjrzeć się różnicom między różnymi generacjami sprzętu czy na przykład między chłodzeniem domyślnie dokładanym do procesorów względem dedykowanych rozwiązań od firm trzecich. Gdybym miał zaznaczyć jedną, najważniejszą rzeczy to przypomniałbym wszystkim o tym, jak istotne jest dobranie porządnego zasilacza.

Podsumowanie

Warsztaty w Młynach i przede wszystkim współpraca z młodzieżą, która jest żywo zainteresowana tematem sprzętu i systemów operacyjnych to czysta przyjemność. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się poprowadzić kolejne warsztaty, tym razem związane z całkiem innym tematem (chodzą mi po głowie diody LED i powiązanie tematu warsztatów z tematami, z którymi mam do czynienia na co dzień w pracy). Dziękuję serdecznie uczestnikom oraz Fundacji Codeby za zaproszenie. Na koniec zachęcam do przejrzenia galerii zdjęć (podziękowania dla Michała za zrobienie fotek!).

IMG_1294

Zdjęcie 1 z 87

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *