W sobotę 5 października miałem przyjemność poprowadzić kolejne warsztaty dla młodzieży z Bydgoszczy i okolic. Tym razem dotyczyły one programowania, a dokładniej podstaw programowania obiektowego. Wydarzenie było podzielone na część prelekcyjną, gdzie wprowadziłem uczestników w temat programowania obiektowego oraz warsztatową, gdzie uczestnicy mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Wydarzenie było częścią większego projektu o nazwie “Meet And Code” organizowanego i sponsorowanego przez Amazon oraz TechSoup Polska.
Część prelekcyjna
Po zebraniu się na miejscu przez uczestników wydarzenia wszyscy zasiedli po stronie prelekcyjnej, gdzie Łukasz z CODEBY przedstawił wszystkie istotne sprawy organizacyjne. Następnie przejąłem stery i poprowadziłem prelekcję, na której uczestnicy dowiedzieli się o różnicach w programowaniu obiektowym i proceduralnym, czym są stałe, zmienne, funkcje oraz przede wszystkim obiekty i klasy. Wszystkie pojęcia oraz zagadnienia zostały przedstawione na przykładach a następnie omówione dokładniej ze wskazaniem na konkretne fragmenty kodu.
Część warsztatowa
Po zakończeniu części prelekcyjnej (i małej przerwie) uczestnicy przenieśli się do biurek, przy których czekały już laptopy i mikrokontrolery Raspberry Pi. Na początku przy pomocy środowiska PyCharm, służącego do programowania w języku Python uczestnicy przećwiczyli wykorzystanie kodu pozwalającego na tworzenie obiektów i klas. Następnie złożyli proste układy elektryczne z trzema diodami i podłączyli je do komputerów Raspberry Pi wykorzystując odpowiednie piny mikrokontrolera. Po podłączeniu się z “malinkami” zdalnie z wykorzystaniem protokołu VNC uczestnicy stworzyli program “Skocznia narciarska”, który pozwalał na wprowadzenie zawodników, generował skok i w zależności od odległości skoku zapalał zieloną, żółtą lub czerwoną diodę.
Podsumowanie
Dzięki warsztatom uczestnicy zdobyli wiedzę dotyczącą podstaw programowania obiektowego oraz sposobów na wykorzystanie obiektów i klas w codziennych zadaniach związanych z programowaniem. Dodatkowo uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak działa komputer Raspberry Pi, połączenie zdalne oraz podłączanie elementów do pinów GPIO. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miał okazję poprowadzić więcej takich warsztatów, gdyż praca z młodzieżą w zakresie programowania i komputerów to czysta przyjemność. Na koniec oczywiście zachęcam do przejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.
Warto się rozwijać i poznawać nowe rzeczy.
Oczywiście! I to od najmłodszych lat, aby mieć czas i chęci na wykorzystanie wiedzy w praktyce 🙂